Dovolená v bankrotem ohroženém Řecku

Aktuality
Dovolená v Řecku a jeho případný bankrot

Dovolená v Řecku a jeho případný bankrot

28.6.2015

Jaká jsou bezprostřední rizika po bankrotu pro české turisty?

Stále více sílí obavy o osud turistů při pobytu v Řecku v době hrozícího státního bankrotu a zejména v případě, pokud k němu opravdu dojde. Je třeba si uvědomit, že půjde o státní bankrot, tzn. přestanou fungovat státní instituce, budou zastaveny výplaty sociálních dávek, důchodů a platby za zboží atd. Bohužel také finanční instituce nebudou fungovat, což bude mít pro turisty tu nepříjemnou stránku, že nebudou fungovat bankomaty a platební terminály. Proto je potřeba mít v záloze hotovost, se kterou si nakoupíte zboží i služby, protože obchodníci budou mít zájem o další obchody, o tržby v hotovosti. Celá ekonomika je nastavena pro platby eurem, proto euro bude i této době dobrým platidlem, které dál platí v ostatních státech Eurozóny. Ten, kdo bude vybaven cizí hotovostí, se v podstatě nemá čeho bát. Je pravděpodobné, že dolary, franky či libry se stanou žádanou měnou.

Další komplikací, kterou očekávat v důsledku bankrotu, v důsledku nefunkčích státních institucí, je například uzavření letišť a přístavů v důsledku uzavření místních úřadů a státních institucí. Existuje také možnost vypuknutí lidových nepokojů na území Řecka.

Velice nepravděpodobné se jeví větší potíže pro ubytované hosty. Vzhledem k tomu, že turistický ruch má pro ekonomiku Řecka, firem a obyvatelstva životní význam, pravděpodobně se turistů situace nějakým významným způsobem nedotkne. Vždy příjem ze zahraničí bude v téhle chvíli, narozdíl od řeckého státu, léty prověřenou jistotou.

Vyjádření CK Thomas Cook najdete zde