Maroko | Praha a Lovosice

Detail státu

Maroko Maroko - transparent

Nabízíme 76 ubytovacích kapacit za cenu 9 390 Kč - 130 490 Kč.

Eva tour.cz, Dovolená first minute 2018 u moře, zájezdy na poslední chvíli, děti zdarma, děti se slevou, exotika, hory, lyže, dovolená pro seniory
Rozšířené hledání

Destinace:

Dovolená Maroko zde v nejlevnějších nabídkách včetně last minute

 Maroko

Maroko se nachází na severozápadě Afriky a od Evropy ho dělí pouhých 15km v Gibraltarském průlivu. Maroko je vlastně Marocké království. Oficiální název zní Marocké královstí. Za vlády Hasana II. v 70.letech byla schválena ústava a tím se Maroko stalo konstituční monarchií.

Základní informace

Úřední jazyk: arabština, berberština a obchodní jazyk je francouzština. Maročané mluví směsí všech těchto 3 jazyků, takže Arabové někdy mají problém jim rozumět, avšak oni rozumí jim, protože ovládají čistou arabštinu. Hlavní město je Rabat - Salé (zde sídlí královská rodina). Měna je marocký dirham (MAD)= 100 centimů. Bankovky jsou v hodnotě 20, 50, 100 a 200 MAD (kurs je cca 1 USD = 8,2MAD, 1 EURO = 10,8MAD) 

Přírodní podmínky

Rozloha země je 446 550 km2. Západní část země omývá Atlantský oceán a ze severu  Středozemní moře (délka mořského pobřeží je 1835 km). Není zde jen poušť, ale i vysoké vrcholky Atlasu s nejvyšší horou Džabal Tubkal   (4 167m), kde se dá i lyžovat. Pozemní hranice činí 2018 km. Na východně je Alžírsko (1559 km), na jihu je Západní Sahara (443 km2) a na severu je španělská enkláva (Ceuta a Melila - 6,3 km2 + 9,6 km2).

Místa, která stojí za návštěvu:

Nejvýznamější města Maroka: Agadir, Casablanka, Marrakech, Rabat, Fes, Tanger, které vidíme na mapě Maroka

Výlet na Saharu nebo výlet do rezervace Massa nebo do královských měst MarakkéšFes

Obyvatelstvo a náboženství

Náboženství: především islám (95% obyvatel), evropský vliv (křesťanství - 4% obyvatel). Vstup do mešit je nemuslimům zakázán. Obyvatelstvo: tvoří ze 70ti % míšenci a Arabové a z 30 % místní obyvatelé Berbeři. Berbeři pochází ze sahary a jsou velmi činorodý a živý národ.

Vízum a vstupní formality

Pro informace o vstupních podmínkách do vámi vybrané destinace - vyberte světadíl - danou destinaci- Cestování – Dokumenty

Pro vstup do Maroka není potřeba vízum v případě, že cestující chce být v zemi do 90ti dnů. Pas musí mít minimální platnost 6měsíců od vstupu do země. Při vstupu do země musí cestující vyplnit tzv. Vstupní formulář., kde zapíše osobní údaje, dobu a místo pobytu. Na základě tohoto formuláře mu celník dá do pasu razítko  s číslem, pod kterým je cestující evidován v zemi. Po příjezdu do hotelu opět klient vyplní formulář , kde mimo osobních údajů, době pobytu  napíše i toto číslo. Celní úředník má právo si u přijíždějícího turisty ověřit finanční zajištění (cca 20 USD/os/den). Celní předpisy dovolují při příjezdu do země předměty osobní spotřeby a dále max 200g zpracovaného tabáku, max. 1l vína či jiný alkoholický nápoj, 1 balení parfému (max 150ml) a 1 balení toaletní vody (max. 250ml). Při odjezdu ze země se smí vyvézt max. 1000 MAD. Na letišti je směnárna, kde lze zbylý MAD vyměnit za jinou měnu nebo v bezcelní zóně je obchod s místním tradičním zbožím, kde lze platit Eurem, USD, ale i MAD. Zakázán je vývoz fauny, flóry či některých zkamenělin (do 10ks). 

Kulturní zvyky a tradice

Určitě doporučujeme návštěvu starých měst, jako je Fesa či Marakéš s tržišti s malými uličkami, kde místní řemeslníci tepají nejen suvenýry z cínu, prodejci nabízí krásné koberce. V Marakéši si nenechte ujít návštěvu hlavního náměstí, kde potkáte nejen kejklíře, prodejce, ale i spoustu turistů, kteří se snaží nasát atmosféru města.

Sport, relax

Relax  lze najít i hotelových komplexech nabízejících službu wellness & Spa. Vánek od oceánu Vás příjemně ochladí a je vhodný i pro vyznavače windsurfingu.

Počasí a podnebí v Maroku

Počasí v Maroku na severozápadě země je ovlivněno Středozemním mořem, kdy v Casablance nebo v Tangeru je v zimě průměrná teplota kolem 16°C a v létě kolem 28°C. Ve vnitrozemí například v Marakéši bývá mnohem větší teplo. V létě teploty mohou být až 40°C, v zimě kolem 20°C. V létě se může stát, že slunce je zahaleno oparem. Nejčastěji na jaře zde lze zažít pouštní větry ze Sahary  tzv.čergui, které způsobuje v poušti teplotní rozdíl mezi dnem a nocí. Vítr často přináší saharský písek nejen do letovisek, ale dokáže se dostat až na Kanárské ostrovy. Pobřeží u Atlantického oceánu nedosahuje takových teplot, protože je ochlazováno větry z oceánu. V zimě teploty na horách klesají až k - 20°C a sníh pokryje horské pahorky.

Proč se vydat na dovolenou právě do Maroka?

V hotelech je strava all inclusive u nichž jsou dlouhé písčité pláže. Komu nevadí chladnější oceán než moře, tak si koupání užije. Na tržištích mimo letovisek zažijete pravou africkou atmosféru venkova.

Ostatní užitečné informace:

Maročané jsou hrdý národ. Přívětivostí s nimi lépe vyjdete než arogancí. Chcete-li fotit místní obyvatele, je nutno je oslovit, zda je smíte vyfotit. Není dovoleno fotit (stejně jako v Tunisu) královský palác a stráže. Představitelem je Muhammad VI. Mladý král (nar. 1963) vystudoval vysokou školu na právnické univerzitě v Rabatu a působil u předsedy Evropské komise v Bruselu. Jeho snaha je likvidace chudoby a korupce.

V zemi dochází k velkým změnám. Především zde  došlo k velké elektrifikaci do všech koutů země, kde na většině míst je v zásuvce napětí 220V a zásuvky jsou stejné s naší zásuvkou. Můžete být překvapeni všudy přítomným satelitem na domech i ve vesnicích, kde se pasou ovce a kolem je jen strniště. Dále elektrifikací země je snaha, aby mladí lidé z vesnic neodcházeli do velkých měst za „lepším životem“. Tím, že nemají žádné zázemí (práci, ubytování), tak zde bohužel dochází k velké kriminalitě. Za pomoci státu (za dotované ceny) jsou zde stavěny nové domy, aby právě tito mladí lidé byli schopni začlenit se do nových podmínek. 

Dále zde došlo k výstavbě dálnic mezi největšími městy země. Na dálnicích se platí mýtné. Např. při cestě z Agadiru do Marakeše se za bus se hradí 100 MAD a za automobil 70 MAD.

Doprava: místní taxi (oranžová barva). Nástupní taxa je 5 MAD a od 20.00 hod - 06.00 hod účtuje přirážka 50%. Při přechodu silnice se oproti ČR přednost chodcům nedává.

Rady pro prožití dovolené v hotelu

Při ubytování v hotelu je nutno vyplnit ubytovací kartu a předat ne recepci se svým voucherem a pasem. Dostanete klíč nebo kartu od pokoje. Většinou jsou klienti ubytováni po 14 hodině. Při vstupu do pokoje vložte kartu (plastový aktivátor) do otvoru na dveřích a kartu tím projeďte a dveře se otevřou. Při vstupu do pokoje kartu vložte do otvoru na  zdi vedle dveří. Tímto úkonem začne fungovat vše na elektřinu (světlo, klimatizace zásuvky či TV). Vyjmutím  z otvoru vše přestane fungovat. Jestliže klíč budete nosit blízko mobilu, může se vám stát, že pokoj neodemknete. Je proto nutné zajít na recepci a kartu si nechat překódovat.

- jsme v jiném časovém pásmu - nutná změna času, posuňte si čas o 1hodinu zpět (v zimním období je posun o 2 hodiny zpět)

- po příjezdu doporučujeme směnit si eura či dolar na recepci, bance či směnárně

- pijte raději balenou vodu. Voda z vodovodu obsahuje minerály a látky, které náš organismus nemusí snést a vyvolá průjem.

- chraňte si své cennosti (peníze, osobní doklady,šperky, kreditní karty atd.) tím, že si je dáte do trezoru (v pokoji či na recepci a to za poplatek), který je k dispozici 24hodin. Krádeže jsou zde bohužel časté a to jak na pláži, tak i na trhu. Žádná CK ani hotel za vaše cennosti nezodpovídají !

- vstup do hotelové restaurace je vhodný v přiměřeném oblečení (ne v plavkách). Strava je zde rozmanitá a je to především jidlo ze zeleniny. Masa je zde málo.

- po dobu pobytu je možno kontaktovat delagáta a to buď telefonicky či na schůzce, kterou má ve vašem hotelu. Dále máte v hotelu k dispozici knihu či nástěnku, kde najdete potřebné informace.

- v každém hotelu je na recepci či v dosahu recepce ZDARMA WI - FI. Internet je většinou ve vyhrazené místnosti a to za poplatek. Není běžně dostupný na pokoji.

- v případě zdravotních problémů je zde možnost zavolat delegáta či kontaktovat recepci a zavolat hotelového lékaře. Před jeho příjezdem si připravte kartičku zdravotní pojišťovny a pas. Vyšetření musíte zaplatit hotově (cca 400-500 MAD) a to platí i pro případnou úhradu léků, byli-li vám předepsány. Léky si můžete vyzvednou v lékárně, která má většinou otevřeno ve všední den od 9.00 - 12.00 hod a od 15.00 - 18.00 hod. O víkendu mají otevřeno jen některé lékárny.

- v hotelech je zakázáno: donášení jídla na pokoj či mimo hotel. Vynášení ručníků mimo pokoj.

- fakultativní výlet - lze mít uhrazen již z ČR nebo si jej lze objednat u delegáta. Doporučujeme 2 variantu, protože  vám např. nemusí být po příjezdu dobře a za 2dny máte jet na vámi vybraný výlet a místo abyste se těšili, tak můžete mít obavy, že vám nebude ještě dobře. Platba je většinou v EURECH. Po odjetí výletu je vhodné dát průvodci i řidiči "bakšiš" a to dle uvážení (1 - 2 eura/os.). Můžete se setkat i tzv. "tip boxy" - krabičky na spropitné. Jelikož si zde tito lidé tolik nevydělávají, tak jim tato částka velmi pomůže.

- pohled lze koupit v obchodě za 10-20 MAD a známka do Evropy stojí cca 12 MAD. Pohled lze nechat na recepci.

- den před odletem je nutné překontrolovat informační tabuli či knihu, kde budou udány informace k odletu. Pokoj se většinou vyklízí do 12.00 hodin a ve většině hotelů je úschovna zavazadel (blízko recepce), kam si zavazadla můžete uschovat.

MAROCKÁ KUCHYNĚ

Polévka Harira - silný vývar s jehněčím a kuřecím masem,čočka, hrášek, rajčata, cibule, čerstvé bylinky, koriandr, šarán a skořice.  

Kuskus - kuskus se podává se zeleninou a většinou jehněčím masem

Tadžin - připravuje se a podává se v tradiční kameninové nádobě s kuželovitým víkem (Tadžin)

Pastilla - koláč s drobně nakrájeným drůbežím masem, vajíčko natvrdo, mandle, med

Seffa - sladký kuskus dochucený rozinkami, skořicí, mandlemi a květinovou vodou

Káb el-ghzal (gazelí rohy) - pečivo ve tvaru půlměsíce polité cukrovou polevou. Uvnitř je jemně kořeněná mandlová pasta.

M´hanša - koláč hadovitě stočený, posypaný skořicí a politý cukrovou polevou. Uvnitř je naplněný mandlemi.

Ataj - marocký čaj - marocká whiskey - silný zelený čaj s mátou. Většinou se nalévá z výšky V supermarketu lze zakoupit např. pod názvem "Moul Atäi - Al Atik - AUTHENTIQUE THÉ VERT EN FILAMENTS 1936".

 

 

 

 

Výsledky hledání
Omega
LM
starstarstarstar
letecky Praha
Polopenze
Hotel
Hodnocení:
4,3 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 9 390 Kč-46 % LM Detail
 13.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 11 390 Kč-34 % LM Detail
 6.10.2018 15 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 18 390 Kč-13 % LM Detail
Hotel Argana
LM
starstarstarstar
letecky Praha
Polopenze, Plná penze
Hotel
Hodnocení:
3,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 9 590 Kč-46 % LM Detail
 13.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 11 790 Kč-34 % LM Detail
 6.10.2018 8 dní Plná penze leteckyleteckyPraha 11 990 Kč-42 % LM Detail
Club Al Moggar
LM
starstarstar
letecky Praha, Katovice, Varšava
Polopenze, Plná penze
Hotel
Hodnocení:
3,5 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 10 690 Kč-43 % LM Detail
 25.10.2019 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 10 963 Kč Detail
 10.5.2019 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 11 139 Kč Detail
Hotel Anezi
LM
starstarstarstar
letecky Praha, Katovice, Varšava
Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
4,3 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 10 990 Kč-39 % LM Detail
 13.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 11 890 Kč-34 % LM Detail
 3.5.2019 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 12 828 Kč Detail
Tulip Inn Oasis Agadir
LM
starstarstarstar
letecky Praha, Katovice
Polopenze
Hotel
Hodnocení:
3,2 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 28.9.2018 9 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 11 425 Kč LM Detail
 6.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 11 890 Kč-38 % LM Detail
 5.10.2018 9 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 12 507 Kč LM Detail
Blue Sea Le Tivoli
LM
starstarstarstar
letecky Praha, Katovice
Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
4,6 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 11 590 Kč-38 % LM Detail
 28.9.2018 9 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 11 895 Kč LM Detail
 13.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 11 990 Kč-34 % LM Detail
Královská města
LM
starstarstar
letecky Katovice, Varšava
Polopenze
Program
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 29.3.2019 8 dní Polopenze leteckyleteckyVaršava 12 504 Kč Detail
 14.12.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 17 852 Kč Detail
 7.12.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 18 025 Kč Detail
Maroko - magický jih
LM
starstarstar
letecky Katovice
Dle programu
Program
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 28.9.2018 9 dní Dle programu leteckyleteckyKatovice 12 865 Kč LM Detail
 5.10.2018 9 dní Dle programu leteckyleteckyKatovice 12 992 Kč LM Detail
 26.10.2018 8 dní Dle programu leteckyleteckyKatovice 14 228 Kč LM Detail
LTI Agadir Beach Club
LM
starstarstarstar
letecky Praha, Katovice, Varšava
Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
4,6 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 13 090 Kč-39 % LM Detail
 13.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 13 590 Kč-34 % LM Detail
 13.10.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 15 190 Kč-34 % LM Detail
Caribbean Village El Pueblo Tamlelt
LM
starstarstar
letecky Praha
All inclusive
Hotel
Hodnocení:
3,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.10.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 13 390 Kč-37 % LM Detail
 13.10.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 13 990 Kč-34 % LM Detail
 6.10.2018 15 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 22 990 Kč-20 % LM Detail

další nabídky >