MAROKO - barberský oběd vařený v tajine, " Marocký večer" s večeří o několika chodech

MAROKO - barberský oběd, marocký večer

Během fakultativního výletu budete mít určitě hlad, a proto máte v ceně výletu zaplacený i barberský oběd v některém hotýlku - penzionu. Oběd se koná v zahradě buď pod širým nebem, ale kvůli horku spíše ve velkém altánu (pod plachtou).

Barberský oběd se většinou skládá ze 3 chodů a to z předkrmu, hlavního chodu a zákusku.

Předkrm - marocký arganový med, máslo a "marocký" chléb

Hlavní jídlo - se připravuje  v tajine, což je tradiční kamenitá nádoba s kuželovitým víkem, které svým tvarem umožňuje okamžité stékání odpařující se tekutiny zpět do spodní nádoby, kde si pokrm uchovává specifickou vůni a voda  s olejem a ingrediencemi se nevypařuje a tvoří vonnou šťávu. Tento pokrm se dusí delší dobu a záleží na tom, zda se podává pokm masitý či zeleninový. Můžete si udělat exotiku i u vás doma např. "Kuřecí nebo jehněčí tajine s citrony a olivami" lze uvařit, i když nevlastníte tajine. Je k tomu potřeba dobrý hrnec s poklicí, maso (kuřecí nebo jehněčí), máslo, olivy, šafrán, mletý koriandr, cibule, petržel, citrón, mletý zázvor a olej. Příloha je místní chléb ve formě placky nebo brambory se zeleninou.

Zákusek - většinou se jedná o ovoce, což jsou např. čerstvé pomeranče.

MAROCKÁ KUCHYNĚ

Polévka Harira - silný vývar s jehněčím a kuřecím masem,čočka, hrášek, rajčata, cibule, čerstvé bylinky, koriandr, šarán a skořice.  

Kuskus - kuskus se podává se zeleninou a většinou jehněčím masem

Tadžin - připravuje se a podává se v tradiční kameninové nádobě s kuželovitým víkem (Tadžin)

Pastilla - koláč s drobně nakrájeným drůbežím masem, vajíčko natvrdo, mandle, med

Seffa - sladký kuskus dochucený rozinkami, skořicí, mandlemi a květinovou vodou

Káb el-ghzal (gazelí rohy) - pečivo ve tvaru půlměsíce polité cukrovou polevou. Uvnitř je jemně kořeněná mandlová pasta.

M´hanša - koláč hadovitě stočený, posypaný skořicí a politý cukrovou polevou. Uvnitř je naplněný mandlemi.

Ataj - marocký čaj - marocká whiskey - silný zelený čaj s mátou. Většinou se nalévá z výšky V supermarketu lze zakoupit např. pod názvem "Moul Atäi - Al Atik - AUTHENTIQUE THÉ VERT EN FILAMENTS 1936".