Obrázky z celodenního fakultativního výletu: Thysdrus - Muzeum mozaiky, El Jem - římské koloseum

Tunisko - nafocený celodenní fakultativní výlet - Thysdrus-Muzeum mozaiky- El Jem-římské koloseum

Fakultativní výlet do vyhlášeného muzea mozaiky ve městě Thysdrus a návštěva římského kolosea El Jem:  Thysdrus-Muzeum mozaiky - El Jem

Thysdrus-Muzeum mozaiky=Muzeum Bardo bylo založeno roku 1882 a poprvé otevřeno v roce 1888. Z počátku muzeum bylo soukromé, ale po 120 letech se stalo světoznámým. Muzeum má 4 sály a je rozděleno podle témat na 6 oddělení. Prehistorie, románské umění, africké křesťanství, lidové umění, muslimské umění, interiéry vyšších vrstev.

V muzeu jsou kolekce mozaik, které patří k největším na světě. Nejcennější je sbírka římských antických mozaik, která kdysi zkrášlovala domy nejbohatších občanů římské provincie v Africe. Kompletních mozaiek naleznete jen pár. Jsou ponechány tak, jak byly nalezeny, aby byla zachována jejich pravost avšak místo na zemi, tak jsou instalovány na zdech. Mozaiky - dříve kamínky, poté pak pálená hlína. Když mozaiky převáželi do muzea, tak je nejdříve vyfotili, aby se vědělo, jak je dát dohromady a poté je obkladači přežehlili dle fortografií.

Nejčastějšími motivy jsou sběr oliv, rybolov, náboženství, paví brka (pomáhali si při přejedení, aby si ulevili).

V zadních sálech muzeum nabízí další cenné artefakty - řecké bronzy, islámské dlaždice, punské pohřební masky dokonce i nálezy z lodi která se potopila nedaleko Mahdie v 1. století před n.l. Tyto předměty se nachází v "Mahdijské síni". Byly do ní uloženy předměty objeveny v roce 1907 - reliéfy, sochy mramorové sloupy, broznové vázy a další. Nejcenější z nalezených předmětů je bronzová soška Erose pocházející z roku 125 před n.l.

Koloseum El Jem patří mezi nejznámější tuniské památky a je to třetí největší koloseum na světě. Zajímavé je, že koloseum El Jem nebylo nikdy úplně dostaveno. Má oválný půdorys, dl=148 m,š=122 m,v=38 m. Je postaven v korintském slohu s 68 arkádami. Kolosem je přibližně pro 30 000 diváků. V podzemí jsou kopky a koloseum v dnešní době má „funkční“ 3 patra. Neslouží pouze jako objekt pro turisty, ale i každý rok se zde koná v červenci „festival vážné hudby“a vstupné zde činí 20TD (v r. 2014).

Koloseum bylo postaveno na základě protestu proti Římanům. V okolí města Thysdrus je velmi úrodná půda. Dříve to byla nevýznamná vesnice, ale díky tomu, že zde obyvatelé pěstovali olivovníky, stávali se stále bohatšími a tento region se stal velmi bohatým. Toto se „nelíbilo“ Římanům, kteří tento kraj ovládali. Chtěli zde postavit koloseum a místní obyvatelé si jej postavili z vlastních zdrojů, aby „naštvali“ Řím. Konali se zde „hry“, kde nejdříve bojovali gladiátoři se šelmami a později s křesťanskými otroky. Vešlo se sem 35 až 40tis. lidí. Koloseum také fungovalo jako útočiště rebelů či domorodců, kteří se zde opevnili před nepřáteli. Koloseum bylo nejvíce poničeno v dobách, kdy region ovládali Turci. Ti vzali na vzbouřence děla a část kolosea byla rozbořena a již už nebyla dána dohromady.

Další zajímavý celodenní výlet fakultativní výlet z Djerby, kde poznáte místní zvyklosti: SAHARA-MADENINE-TATAOUINE-CHENINI-GHORFAS-KSAR HADDADA

Na Djerbě se pořádají i půldenní výlety -Výlet pirátskou lodí na Ostrov plameňáků.Výlet do areálu Djerba Explore s krokodýlí farmou, muzeem a skanzenem. Výlet do písečné laguny s pozorováním západu slunce.  

V Tunisku se platí místní měnou. Hlavní jednotkou je 1 Tuniský dinár (1TND=12,5 až 13Kč) a je formě stříbrné mince.

 

 Dovolená Tunisko zde v nejlevnějších nabídkách včetně last minute

 

INFORMACE TUNISKÉ VLÁDY A AČK

Vážení klienti, na základě rozhodnutí tuniské vlády v souladu s článkem 36 dodatku finančního zákona č.54-2014, je od 1.9.2015 v Tunisku na pevnině a na Djerbě ZRUŠENA zavedená odletová taxa ve výši 30 TND (cca 13EURO).

Vážení klienti, informace k bezpečnostní situaci v Tunisku naleznete na následujícím odkazu, kde je vyjádření ACK  (Asociace cestovních kanceláří)  z března 2015.

Vážení klienti,na základě rozhodnutí tuniské vlády v souladu s článkem 36 dodatku finančního zákona č.54-2014, bude od 1.10.2014 v Tunisku na pevnině a na Djerbě zavedena odletová taxa ve výši 30 TND (cca 13EURO). Potvrzení o platbě (kolek) dává úředník do cestovního pasu, kde je potřeba mít 1 volnou stránku a kontroluje se při pasové kontrole. Tuto taxu je povinen uhradit každý návštěvník ze zahraničí bez rozdílu věku a to přímo na letišti v Tunisku na pevnině i na Djerbě před svým odletem ze země. Odletovou taxu musí uhradit i ti turisté, kteří si koupili zájezd před oficiálním zveřejněním této informace. DOPORUČUJEME! Nechcete-li stát ve frontě při odletu z Tuniska, tak si zakupte kolek již při příletu do země nebo během pobytu.