Tunisko - Cesta z Djerby na pevninu ke koloseu El Jam - fotogalerie

Tunisko - Obrázky z cesty z Djerby na pevninu ke koloseu El Jam

 

Snažili jsme se Vám ukázat okolí kolem silnice vedoucí z Ajim(přístav na Djerbě) do El Marsa (přístav na pevnině) a dále po hlavní trase "sever-jih" směr hl.město Tunis přes města Gabes, Skhira, Sfax a odbočit k El Jem fotkami z autobusu. Na mapě Djerby a Tuniska se můžete lehce zorientovat, kam až se jede a kudy se jede. V dalším odkazu si můžete prohlédnout fotky z Muzea mozaiky či kolosea El Jam.

 

Během cesty zde narazíme na řadu „retardérů=zpomalovačů“, které byly postaveny během revoluce na protest proti vládě, která žila z turistického ruchu a cílem bylo znepříjemnit turistům cestu na fakultativní výlety. Např. jedete - li na Saharu, tak přejedete 38 retardérů, které jsou libovolně vysoké, takže řidič opravdu musí zpomalit a retardér přejede opravdu pomalu. Ve městech obchodníci vybudovali retardéry u svých obchodů, aby řidiči zpomalili a všimli si jejich krámů.

MARETH - město, kde během 2. Světové války vedla fronta. Je zde vojenské muzeum. Ve fotogaleri zde najdeme obrázky místního autobusového nádraží, školy či taxíků s pruhem ( luáže ).

GABES - dříve oasa dnes průmyslové centrum. Je zde chemický průmysl, který znečišťuje životní prostředí a proto se tomuto místu vyhýbá cestovní ruch. Je zde výroba fosfátů, která díky směrnicím Evropské unie pomalu, ale jistě zaniká a lidé zde přichází o práci a roste zde kriminalita. Město je též 4-tým největším přístavem v zemi. S tím souvisí i průmysl na zpracování ryb. Je zde konzervárna na tuňáky (dosahují délky 2 až 2,5m) a jezdí si sem pro ně až z Japonska (na suši). V tomto kraji se též pěstují datle a granátová jablka. Ve fotogalerii vidíme i tzv. „luáže“.

Hromadná doprava v Tunisku - Luáže s červeným pruhem jezdí mezi městy. S modrým pruhem slouží jako MHD(městská hromadná doprava) a se žlutým pruhem slouží k dopravě s okolními vesnicemi. Luáž pojme 6-8 osob a má přesně vymezenou trasu, přičemž ve výchozí stanici čeká  až se zcela naplní. Je dost rychlý a např. mezi Souse a Tunisem jezdí každých 15min.

Kolem hlavního silničního tahu ze severu země na jih potkáváme řadu nelegálních benzínových pump, kde se prodává levný  pašovaný benzín z Libie (zelené barely). Také je zde řada obchodníků především s keramikou, ovocem, zeleninou a dalšími produkty. Nejvíce turisty překvapí „visící dobytek, ze kterého ještě kape krev“. Toto vidíme u restaurací, kterých je při cestě velmi mnoho. To, že kape z dobytka krev, značí, že maso je čerstvé a majitel tím láká zákazníky na jídlo. Čím tedy je maso starší, tak z něj krev nekape. Majitel pak zákazníkovi připraví jídlo z tohoto kusu. Tato oblast je dlouhá cca 30km. Kafe Ennelahér - najdete u hl. silnice na Sfax,  kde si kromě rychlého občerstvení můžete koupit i obraz z mozaiky -Ruka Fatimy, který slouží jako ochranný amulet muslimů a židů.

MAHARES - zde se jde na oběd do htl. TAMARIT. Hotel leží vedle pláže, kde místní mladí umělci provozují moderní umění. 

Čím se platí v Tunisku?  Základní měnou je tuniský dinár (1TND = asi 13Kč). Jeden tuniský dinár je 100 milimů. Doporučujeme měnit si USD nebo EURA za místní měnu po částech, protože je zakázáno místní měnu vyvážet ze země a stejně by jste mimo Tunisko místní peníze nesměnili za Kč, EURA či USD.

K Tunisku náleží ostrov Djerba, který je spojen s pevninou mostem. Z Djerby se pořádají fakultativní výlety na pevninu, ale i na ostrově Djerba se nemusíte nenudit, protože je zde pro Vás připravena řada fakultativních výletů.  

DOPORUČUJEME: Na zájezdy do Tuniska vybírat si raději hotely od  tří hvězdiček výše. Hotel se 3* je v Tunisku standart. Velmi oblíbené jsou hotely v aquaparkem či tobogánem nebo hotely s wellness.

 

Dovolená Tunisko zde v nejlevnějších nabídkách včetně last minute

INFORMACE TUNISKÉ VLÁDY A AČK

Vážení klienti, na základě rozhodnutí tuniské vlády v souladu s článkem 36 dodatku finančního zákona č.54-2014, je od 1.9.2015 v Tunisku na pevnině a na Djerbě ZRUŠENA zavedená odletová taxa ve výši 30 TND (cca 13EURO).

Vážení klienti, informace k bezpečnostní situaci v Tunisku naleznete na následujícím odkazu, kde je vyjádření ACK (Asociace cestovních kanceláří) z března 2015.

Vážení klienti,na základě rozhodnutí tuniské vlády v souladu s článkem 36 dodatku finančního zákona č.54-2014, bude od 1.10.2014 v Tunisku na pevnině a na Djerbě zavedena odletová taxa ve výši 30 TND (cca 13EURO). Potvrzení o platbě (kolek) dává úředník do cestovního pasu, kde je potřeba mít 1 volnou stránku a kontroluje se při pasové kontrole.  Tuto taxu je povinen uhradit každý návštěvník ze zahraničí bez rozdílu věku a to přímo na letišti v Tunisku na pevnině i na Djerbě před svým odletem ze země. Odletovou taxu musí uhradit i ti turisté, kteří si koupili zájezd před oficiálním zveřejněním této informace.  DOPORUČUJEME! Nechcete-li stát ve frontě při odletu z Tuniska, tak si zakupte kolek již při příletu do země nebo během pobytu.