Tunisko - Dovolená na Djerbě: fakultativní výlet na Solné jezero, Saharu, Madenine, Tataouine, Chenini a berberské vesnice Ghorfas,Ksar Haddada

Tunisko - dovolená na Djerbě - fakultativní výlet na pevninu - Solné jezero, Sahara, Madenine,Tataouine, Chenini a berberské vesnice Ghorfas, Ksar Haddada

Dovolená Tunisko zde v nejlevnějších nabídkách včetně last minute

FAKULTATIVNÍ VÝLET: SAHARA - MADENINE - TATAOUINE - CHENINI - GHORFAS - KSAR HADDADA:

Ráno kolem 8.00 hod. odjezd na Saharu z hotelu (foto u menšího solného jezera), zastávka u Sahary, městečko Medenine. V Tataouine ochutnávka Gazelího rohu (místní sladká specialita), odjezd do vesničky Cheniny s návštěvou berberské vesničky Ghorfas a pak oběd v Chenini. Nakonec prohlídka bývalé berberské vesnice Ksar Haddada. Návrat do hotelu kolem 18hod.

Během cesty vidíme mnoho olivových hájů. Tunisko je totiž 4 největším vývozcem oliv. 

Můžeme zde i potkat volně žijící velbloudy. Tito velbloudi převážně žijí v pohoří Dahar. Velbloud musí pít 1x/týden a 1x/3 měsíce musí jíst. V hrbu si totiž uchovává tuk. Velbloudí maso se používá v kuchyni do mletého masa avšak jen 6měsíců starý velbloud. V hotelové kuchyni se též často používá maso z lamy, které je však o něco šlachovitější.         Velbloud je chytré zvíře, které si pamatuje svého prvního chovatele. Nemá-li chovatel peníze na chov, tak velbloudy vypustí do krajiny. Někteří jsou sami a většina se připojí k dalším volně žijícím velbloudům. Začne-li někdo chovat velbloudy nebo chce-li opět získat velbloudy zpět, může si ho zdarma odchytit.

Asi po hodince cesty se dostanete k solnému jezeru, kde si můžete udělat fotografie.

Cesta na Saharu od solného jezera trvá asi 45 min. Mezi dunami na vás čekají místní velbloudáři s velbloudy a budou vám nabízet svést se na Sahaře na velbloudovi.  Pozor na velmi jemný písek, který když se vám dostane do aparátu-mobilu, foťáku, kamery, tak vám ho vyřadí z provozu a budete ho moci použít až v ČR, kdy vás nějakou korunu bude stát vyčištění.

Za čtvrt hodinky jste ve městě Tataouine, kde  nejdříve navštívíte pekárnu - cukrárnu, kde se vyrábí proslulý Gazelí roh. Gazelí roh se děla z listového těsta, jehož náplň tvoří rozemleté pistácie, mandle, sezamovo semínko, oříšky.  Těsto se naplní a ponoří do medu a měkké vydrží až 6 týdnů. Prodávají se v několika baleních, kdy v malé krabičce je až 12kusu a její cena je 10TND, Střední krabici lze zakoupit za 20TND a velká za 30TND. Ve volnu můžete navštívit místní trh, kde můžete nakoupit např. ovoce, zeleninu, koření. V květnu zde můžete nakoupit úžasné jahody, které voní daleko široko kolem. 

V okolí města se nachází řada opevněných berberských vesnic = ksur z nichž jednu z nejznámějších navštívíte. Berbeři se schovávali v horách před nájezdy Arabů. Berbeři sice neměli žádné písmo, ale používali obrázky =h ieroglyfy. Jejich jazyk se také dochoval.

Hornatou a skalnatou krajinou asi za hodinku dojedete do vesnice Chenini. Zde strávíte nejvíce času z dnešního výletu. Odtud se jde na výšlap do skal, kde dříve byla berberská vesnička Ghorfas. Jako většina berberských vesnic je postavena na kamenných terasách ve vrstevnicích po vrcholy vápencových skal a rozléhá se podél celého kopce. Ve skalách si berbeři vyhloubili skalní příbytky, kde před každým je malý dvorek a vstup je tvořen otvorem mezi velkými balvany a dveře tvoří prkenná vrátka. Mezi obydlími jsou postaveny hráze. V některých obydlích žijí místí a jejich výdělek většinou pochází od turistů, kterým ukazují, jak se tam dříve a teď žije. 

Na vrcholu po vyšlapané stezce se dostanete k bílé mešitě, odkud je úžasný pohled na druhou stranu kopce, kde vidíte nekonečnou kamenitou poušť a nad ním se tyčí pohoří Dahar. Na kamenné zdi a u stánku s občerstvením si můžete koupit „pouštní růže“ různých velikostí. Cena se odvíjí od velikosti. „Pouštní růže“ se nachází v písku na Sahaře a prý vzniká ze střídajícího se denního tepla a nočního chladu, které je na Sahaře. 

Při sestupu se opět nabízí návštěva místních obyvatel. V jeskyni můžete vidět velblouda přivázaného ke kolu. Ukazuje, jak dříve lisovali olivy. Byl připoutaný ke kolu, kolem kterého chodil a kolem byl kámen, který drtil olivy.

Po půldenním výletu si rády zajdete na oběd ve vesnici Chenini, který se skládá ze 3 chodů. Jako předkrm je podávána polévka, hlavni jídlo je kuskus s vařenou zeleninou a jehněčím masem. Jako zákusek je podáván Gazelí roh, který se chuťově nedá srovnat s tím z výrobny, protože ten je mnohem chutnější. Na rozloučenou dostanete sklenku sladkého mátového čaje.

Kolem 14.00hod. se odjíždí do KSAR HADDADA. Berberské obydlí. Zvenku vypadá jako pevnost. Uprostřed je náměstí, kolem kterého jsou postaveny příbytky. Dnes už zde nikdo nebydlí. V jednom obydlí si můžete koupit občerstvení nebo upomínkové dárky. Prohlídka může trvat tak 15min. a pak odjezd do hotelu, do kterého je příjezd kolem 18hod.

V Tunisku se platí místní měnou.Hlavní jednotkou je 1 Tuniský dinár (1TND=12,5 až 13Kč) 

 

INFORMACE TUNISKÉ VLÁDY A AČK

Vážení klienti, na základě rozhodnutí tuniské vlády v souladu s článkem 36 dodatku finančního zákona č.54-2014, je od 1.9.2015 v Tunisku na pevnině a na Djerbě ZRUŠENA zavedená odletová taxa ve výši 30 TND (cca 13EURO).

Vážení klienti, informace k bezpečnostní situaci v Tunisku naleznete na následujícím odkazu, kde je vyjádření Asociace cestovních kanceláří  z března 2015:http://www.ack.travel/aktualita/je-tunisko-bezpecne-pro-vasi-dovolenou/

Odletovou taxu je povinen uhradit každý návštěvník ze zahraničí bez rozdílu věku a to přímo na letišti v Tunisku na pevnině i na Djerbě před svým odletem ze země. Odletovou taxu musí uhradit i ti turisté, kteří si koupili zájezd před oficiálním zveřejněním této informace

Vážení klienti, na základě rozhodnutí tuniské vlády v souladu s článkem 36 dodatku finančního zákona č.54-2014, bude od 1.10.2014 v Tunisku na pevnině a na Djerbě zavedena odletová taxa ve výši 30 TND (cca 13EURO). Potvrzení o platbě (kolek) dává úředník do cestovního pasu, kde je potřeba mít 1 volnou stránku a kontroluje se při pasové kontrole. Tuto taxu je povinen uhradit každý návštěvník ze zahraničí bez rozdílu věku a to přímo na letišti v Tunisku na pevnině i na Djerbě před svým odletem ze země. Odletovou taxu musí uhradit i ti turisté, kteří si koupili zájezd před oficiálním zveřejněním této informace.  DOPORUČUJEME! Nechcete-li stát ve frontě při odletu z Tuniska, tak si zakupte kolek již při příletu do země nebo během pobytu.