Liparské ostrovy – ostrov Lipari s pevností a katedrálou sv.Bartoloměje, ostrov Vulkano a Sirné jezírko, ostrov Stromboli s činnou sopkou

Itálie - Liparské ostrovy

Liparské ostrovy se též nazývají Eolské ostrovy (Isole Eolie) a leží v Tyrhénském moři u severního pobřeží Sicílie a autonomně pod ní spadají.

Liparské ostrovy čím jsou zajímavé? Dvě věci mají stejné. Najdeme je v seznamu Světového dědictví UNESCO a druhá věc je, že jsou sopečného původu. Některé jsou aktivní a jiné zatím ne. Je jich celkem sedm, přičemž 6 ostrovů spadá pod správu města Lipari (Lipary) a to je – ostrov Lipari, ostrov Stromboli, ostrov Vulcano, ostrov Panarea, ostrov Filicudi, ostrov Alicudi. Ostrov Salina je samostatná jednotka.

Nejnavštěvovanějšími jsou ostrov Lipari, ostrov Vulcano, ostrov Stromboli. 

Spojení na ostrovy je buď z pevniny Apeninského poloostrova-města Neapole nebo ze Sicílie - přístavu Milazzo nebo Palermo (zde není tak pravidelné spojení). Fakultativní výlety na ostrovy se pořádají z Jižní Itálie-Kalábrie (např. z měst Tropea, Capo Vatikano). Tento celodenní výlet lodí se většinou jezdí na tři nejznámější Liparské ostrovy – ostrov Lipari, ostrov Vulkano a ostrov Stromboli.

Ostrov Lipari je největším a nejznámějším ostrovem. Je správním střediskem pro všech 6 ostrovů a podle něj se také souostroví nazývá. Na jihovýchodě  ostrova leží „hlavní“ město Liparikteré ležící mezi 2 zálivy.Záliv Marina Lunga je známý svou dlouhou pláží a záliv Marina Corta je zajímavý svým historickým jádrem a přístavem, odkud se pořádají lodní výlety okolo pobřeží. Z obou těchto zálivů se dostanete do citadely, která je hlavní dominantou ostrova. Citadela=pevnost  (obr.) ze 16.století byla postavená na řeckých základech se zbytky starověkého osídlení ze 7.stol. poblíž kostela Chiesa dell´ Immacolata (obr.) - na západní straně ulice Via Castello. Hlavní dominantou pevnosti je katedrála Basilica sv. Bartoloměje (Basilica Cattedrale di S.Bertolomeo-obr.), postavená v 11.stol. Normany a poté přestavěna v 17.století na barokní styl s hlavním oltářem, kde je socha patrona ostrova, svatého Bartoloměje. V jižní části pevnosti se nachází antické divadlo(obr.) a na západní straně další katedrály Madorine Delľ Immacolata jsou shromážděny ukázky kamenných sarkofágů (obr.) Posadíme-li se do hlediště divadla, tak za jevištěm máme krásný panoramatický výhled na záliv Marina Corta a nedaleký ostrov Vulcano (obr.).

Nachází se zde i malé archeologické muzeum (obr.),ve kterém se nachází cenné nálezy z celého souostroví od 4.stol. až po současnost.

Do pevnosti se můžeme dostat ze severu z přístavu Marina Lunga branou (obr.) nebo ze západu z Via Garibaldi po schodech na hlavní náměstí přímo ke katedrále Sv.Bartoloměje (obr.) vedle níž je postavena zvonice (obr.)

Pohled z pevnosti nám nabízí krásná panoramata (obr.) . Nad  ostrovem se tyčí nejvyšší vrchol Monta Chirica vysoký 602 m n.m.

Kromě historických památek zde najdeme i ložiska obsidiánu, která se tu těží dodnes. Obsidián je druh sopečného skla, který se v dnešní době pro svou tvrdost používá např. k výrobě ostří u skalpelů

Ubytování na ostrově Lipari seženeme více než na všech ostatních ostrovech, protože je zde mnohem více obydlených domů, než na ostatních ostrovech (obr.).

Ostrov Vulcano leží nejjižněji ze všech ostrovů. Není vůbec velký a má rozlohu asi 21km. Jeho největší předností je termální bohatství. Na ostrově se neztratíte, protože jsou zde rozcestníky a ukazatele, jako na všech Liparských ostrovech. Kousek od přístavu leží GEOTERME VULCANO - Sirné jezírko (obr.) s teplou stojatou kalnou vodou a bahnem mající léčivé účinky. Při dobrém počasí se zde turisté zastaví a provádí bahenní terapii. Terapii lze provádět na celém těle kromě obličeje. Malým dětem se bahenní terapie nedoporučuje. Jestliže si chcete vzít nové plavky, tak vůbec nedoporučujeme. Plavky do sebe totiž natáhnou nepříjemný pach síry a velmi těžko se ho zbavíte. Na některých místech v jezírku či na jeho okraji, lze vidět bublání a páry jdoucí z tohoto místa-doporučujeme toto místo obejít či přeskočit. Při bahenní terapii, kdy jste celý od bahna se většina turistů  nechává fotit stejně, jako v Egyptě u pyramid, na velbloudovi  nebo ve Španělsku v Man Menoru. Ukončíte-li terapii, pak se můžete jít vykoupat do zálivu v moři, kde ze sebe bahno smyjete. Samozřejmě, že jsou zde k dispozici sprchy, ale za poplatek.

Pro příznivce turistiky a panaromat, tak lze provést túru na hlavní sopečný vrchol (výstup trvá asi 2,5 hodiny)  nebo na severní straně je o něco nižší vrchol Vulcanella a tam cesta trvá asi 1hod.

 

Ostrov Stromboli je malý ostrov se stále aktivní sopkou. U sopky, která se jmenuje stejně jako ostrov tj..Stromboli není kupodivu sopečně aktivní nejvyšší vrchol hory, ale krátery nad svahem Sciara del Fuoco. Na ostrově jsou 2 vesnice, které byly již zasaženy lávou. Na severovýchodě je to Stromboli a na jihozápadě Ginostra. Přijíždíte-li lodí k ostrovu, lze na severozápadním úbočí Sciara del Fuoca (obr.) vidět tečící lávu nebo zbytky po ní. Na sopku se smí jen v období, kdy je to povoleno starostou, který sídlí na ostrově Lipari, pod níž ostrov spadá. Doprava je zde velmi zajímavá. Jelikož jsou zde opravdu úzké uličky, tak můžete vidět oslíky naložené zbožím, miniaturní nákladní auta nebo golfové vozíky, kterými zde jezdí i místní policie(obr).