Fotky z průvodu čertů, rohatých z Rakouska - Krampuslauf ve Schladmingu

Advent v rakouském Schladmingu - KRAMPUSLAUF - průvod čertů

Velmi oblíbeným adventním zájezdem je Salzburg s průvodem čertů (Krampuslauf) ve Schladmingu. Tento jednodenní zájezd se organizuje většinou na konci listopadu.

Krampuslauf  probíhá v Tirolských alpách od půlky listopadu do začátku prosince (tj. do Mikuláše). Další
známý Krampuslauf (průvod čertů) se koná v Mozartově městě Salzburgu, kde se sejde až 700 čertů a je to vždy velká událost pro usedlíky i návštěvníky města.

Co je to Krampuslauf ? Krampuslauf je večerní průvod, rej, běh čertů, který probíhá v adventním čase v rakouských horských střediscích. Je organizovaný, ale stane se, že některý roháč vběhne i přes zábranu do přihlížejícího davu. Říká se, že největší  průvod čertů je ve Schladmingu. Chcete-li  tuto podívanou s cca 1000 rohatci vidět, tak si připravte cca 8€/os.

Kdo je to Krampus ?  Krampus by dle tradice mělo být rohaté Alpské strašidlo. Do průvodu chodí lidé převlečení za čerty, ale není to jako u nás. Na těle mají zvířecí kůži a součástí oblečení je i kravský zvonec či rachotící řetězy.  Na obličeji mají masky z laminátu či dřeva a originální rohy, které jsou až 0,5m velké. V ruce mají dřevěné „prazvláštní“ vidle. Vše si vyrábějí sami a většinou se dědí po celé generace. Podíváme-li se na naše obrázky, tak vidíme, jak hrůzostrašně vypadají. Někteří mají dokonce oči podlité krví a nevypadají opravdu mírumilovně.