Německo - Norimberk

Německo - Norimberk

Norimberk (německy Nürnberg)

Norimberk je německé město ležící v Bavorsku cca 315km od Prahy. Cesta z Prahy do Norimberka trvá autobusem cca 4hodiny. Norimberk  se rozprostírá na obou březích řeky Pegnitz a leží cca 170 km na sever od Mnichova. Je to nejen hospodářsky kulturní město, ale především univerzitní město, kde některé koleje jsou umístěny v Norimberském císařském hradě.

Nejznámější a dominantní památkou je císařský Norimberský hrad (Kaiserburg), který se rozprostírá na skalnatém návrší v severní části Starého města, přičemž jsou zde krásné výhledy na město Norimberk. Hrad se skládá ze tří částí a to podle období vzniku. I když město Norimberk bylo na konci 2.světové války bombardováno a velmi zničeno, tak se zde zachovalo nebo znovu vybudovalo staré město vč. městských hradeb s příkopem, věže a  brány. Bohužel se nepodařilo  obnovit všechny původní hrázděné historické domy a místo nich byly vybudovány moderní stavby.

Od západní strany císařského Norimberského hradu (Kaiserburg) na náměstí vedle brány Tiergärtnertor při odchodu z hradu, dojdete k několika hrázděným domům. Jeden z nich je pojmenován po umělci Albrechtu Dürerovi, který zde žil a pracoval. Dům se nazývá Dürerův dům (Dürer-Haus) a na počest umělce zde bylo otevřeno Dürerovo muzeum.  Na tomto Náměstí Beim Tiergärtnertor se též nachází moderní plastika - tzv. Dürerův zajíc, jenž byl inspirací z Dürerova obrazu. Tato plastika se nachází před pozdně-gotickým domem Pilatushausem.

Z mnoha kostelů jsou v Norimberku vyhledávány tři největší a nevýznamnější. Je to kostel sv. Sebalda (Sebalduskirche)kostel sv. Vavřince (Lorenzkirche), které svými  věžemi  dominují Starému městu  a především kostel Panny Marie (Frauenkirche) s orlojem, který stojí na náměstí  Hauptmarkt. Tento gotický kostel nechal postavit císař Karel IV. , přičemž  jeho socha „sedí“ na průčelí kostela. Na náměstí  Hauptmarkt  nechal postavit také gotický klenot v podobě 9 metrů vysoké kašny.

V době adventu jsou zde organizovány jedny z  nejvyhlášenějších vánočních trhů v Německu – Christkindlmarkt, které se konají na náměstí Hauptmarkt a jsou podobné, jako vánoční trhy v Drážďanech. Vánoční trhy začínají každý rok od pátku před první adventní nedělí a končí vždy 24. prosince, pokud však tento den není neděle.

POZOR – nezapomeňte na to, že v neděli je v Německu skoro ve všech obchodech zavřeno, takže doporučujeme klientům, kteří si zde chtějí nakoupit, ať si vyberou na návštěvu Norimberka  jiný den. Nedělní advent je vhodný pro ty, kteří chtějí „nasát“ vánoční atmosféru.