ŘECKO - obrázky z hotelů a výletů na Severní Krétě

ŘECKO- obrázky ze severního pobřeží Kréty

Severní Kréta

Ostrov Kréta (též Candia, anglicky Crete) je největším řeckým ostrovem a pátým největším ostrovem ve Středozemním moři, přičemž sever ostrova omývá Krétské moře. Kréta je rozdělena do 4 regionů. Iraklio, Chania, Rethymno a Lasithi. Asi uprostřed severního pobřeží Kréty leží hlavní město Iraklio (Heraklion) a dalšími regionálními středisky jsou na severu ostrova města Ágios Nikólaos, které leží cca 70km na východ od Heraklionu na severozápadě ostrova. Na východ od Heraklionu leží Rethymnon (asi 80km) a Chania (asi 130km). Na ostrově jsou 2 letiště a obě v severní části ostrova. Jedno je v Heraklionu a druhé je na severovýchodním pobřeží v Chanii.

FAKULTATIVNÍ VÝLETY NA SEVERNÍ KRÉTĚ:

Kolem Heraklionu se nachází řada památek - Palác Knóssos jež je největším palácem na ostrově, Archeologické muzeum (Krétikon Museion), které se nachází ve východní části starého města. Severně od starého města na severním molu leží Benátský přístav s pevností. Zajímavá je i fontána Morosini a bývalý kostel Sv. Marka ze 14. století (dnes galerie), které leží na Venizelově náměstí.

Asi 30km na jih od Heraklionu směrem na letovisko Matala jsou archeologické vykopávky Phaestos, Gortyn, kde lze vidět první evropský zákoník vytesaný do kamene.

Na severovýchodním pobřeží v Retymnu lze navštívit benátskou pevnost Fortetsa, přístav postavený v benátském slohu, Rimondiho fontánu s chrliči vody ve tvaru lvích hlav a řadu muzeí.

Pro milovníky turistiky je největší atrakcí 16km dlouhá soutěska Samaria, jejíž prohlídka trvá cca 6-7hodin. Cesta je dobře udržovaná a hlídaná místními strážci. Kaňon Samaria leží v Národním parku v západní části Bílých hor cca 45km od Chanie.