Obrázky z chorvatského letoviska Primošten a okolí

Chorvatsko - obrázky z Primoštenu ležícím v Severní Dalmácii

Podívejte se na obrázky z Primoštenupříjemného letoviska, kam se dostanete, když pojedete po Jadranské magistále směrem na jih země. Leží na poloviční cestě mezi Šibenikem a Trogirem tj. cca 30km od každého z nich. Na odbočce na Primošten sjedete na okraj městečka, kde jsou „záchytná“ parkoviště. Od nich můžete jít do starého města několika cestami. Buď půjdete podél silnice s řadou stánků, nabízející zboží pro turisty, dále ulicí kolem apartmánových domů nebo se vydat úzkými uličkami, kde místní obyvatelé nabízí svoje produkty. My jsme zvolili starou primoštenskou uličku, kterou jsme došli na nábřeží a k hlavní bráně. Za hradbami je malé náměstí, kde se konají různé slavnosti. Jsou zde obchody, směnárna, restaurace, cukrárny a nejlepší je stánek se zmrzlinou (u restaurace), kde prodává bujarý Chorvat opravdu dobrou zmrzlinu a jste-li mu sympatičtí, tak Vám ještě přidá kopeček zdarma.

Koukáme-li se na bránu, tak po pravé straně je dlouhá promenáda, ležící u oblázkové pláže s řadou restaurací a stánků. V místech, kde se pláž rozšiřuje a kde je ulice k apartmánům se nachází půjčovna lodí, nafukovací hrad pro děti, trampolíny, ale i místo, kde si můžete nechat namasírovat. Vlevo od brány promenáda pokračuje kolem moře, ale zde jsou spíš zakotvené lodě a jachty než koupající se turisté.

Doporučujeme vyjít úzkými uličkami, které nás chrání alespoň z části před sluncem na kopec, kde byla postavena již v 15. století nejvýznamnější památka a tou je kostel Sv. Jiří (Crkva Sveti Juraj), kde se nachází ikona Panny Marie se svatým Lukášem a svatým Jiřím (fotka se nám moc nepovedla). Odtud je hezký výhled na Primošten a celý záliv a jste-li unaveni, tak si zde můžete odpočinout v restauraci a pozorovat např. západ slunce na Primoštenem.

Ráno si můžete zajet do Primoštenu na trh, kde se nabízí čerstvá zelenina, ovoce, místní produkty či ryby. Ceny jsou přijatelnější a zboží mnohem lepší, než když si jdete něco koupit v přilehlých letoviscích do krámků.