Fotky z výletu do kláštera Panagia Faneromeni z řeckého ostrova Lefkada

ŘECKO - ostrov Lefkada (Lefkáda) - obrázky z výletu do kláštera Panagia Faneromeni

Některé obrázky z výletu do kláštera Panagia Faneromeni na ostrově Lefkada jsou pořízené již v r.2004, takže omluvte jejich kvalitu.

Klášter a kostel Panagia Faneromeni pochází z první poloviny 17.stol.a je známou a váženou památkou na ostrově Lefkada. Leží na kopci u vesničky Frynio (Fryni), kousek od hlavního města ostrova Lefkady - Lefkas Town. Jako k řadě památek i k této se váže řada legend a příběhů. V nejstarší z legend se hovoří o tom, že dnešní stavba byla vybudována na pozůstatcích původního chrámu bohyně Héry. Další hovoří o tom, že prý zde působil také apoštol Pavel a že ve vnitřních prostorách jsou uchovány relikvie svatých. Proto je toto místo vyhledávané poutníky a slaví zde každoročně svátek Svaté trojice.

Klášter byl stejně, jako skoro každá památka na řeckých ostrovech několikrát zničen během nájezdů na ostrov Lefkadu, ale pak byl vždy opraven. Nynější budovy pochází z 19.století vč. kostela a ikonostasu. V kapli lze vzhlédnout řadu maleb a ikon. Nejvzácnější je ikona Má paní - Matky Boží Phaneroménis, kterou najdete v přední části kaple. V klášteře žije 1 mnich, který má toto poutní místo na starosti. Kromě kaple je zde úžasný výhled na Lefkas Town s pláží Yira, na severní část ostrova a na most, který spojuje ostrov Lefkadu s pevninou. Doporučujeme najít si chvilku času a v klidu posedět pod borovicemi a rozjímat.