Malta - Povídání a obrázky z dovolené

Zážitky a vzpomínky na dovolenou na Maltě s fotkami

MALTA jedinečný ostrov ve Středozemním moři

Malta je souostroví 3 ostrovů - Malta, Gozo a Comino asi 100 km jižně od Sicílie se středomořským podnebím. Tato lokalita je využívána jak na dovolenou, za historii, památkami (Maltézští rytíři), tak na jazykové kurzy angličtiny. Dostupná je letecky přímým letem z Prahy a bývá taky součástí lodních zájezdů po Středozemním moři.

Dovolená - jako vyloženě dovolenková lokalita s lenošením na pláži a koupáním v moři se moc nedoporučuje, protože pobřeží s krásnými písčitými plážemi tam není, jen zřídka. Ostrovy jsou vrcholky podmořského pohoří, proto je pobřeží většinou kamenité s tmavými, téměř černými kameny. Velmi bude spokojeny každý, kdo chce kombinovat svou dovolenou s poznáváním historie a památek. Ubytování může být v hotelu u pláže a je velmi blízko, jen pár kilometrů od nádherných památek ve výstavných palácích, katedrálách hlavního města Valety i sousedních částí tzv. trojměstí. Stojí za to projížďka lodí v zálivu s obrovským přístavem, který je ukrytý před případným nebezpečím z moře. Nezapomenutelná je prohlídka starobylé Mdiny Old City s Metropolitan Cathedral, ke které se váže historka z 2. světové války, když v katedrále se uschovali před bombardováním téměř všichni lidé města a bomba spadla přímo na kopuli katedrály, ale nevybouchla, protože byla naplněna místo výbušninou pískem. Tato bomba je vystavena v chrámu na památku záchrany mnoha lidí i s označením výrobce u nás v Česku. Tolik historie a památek blízko dosažitelných jako na Maltě je málo. Taky stojí za to navštívit loďkou ostrov Gozo, kde historie taky stojí za připomenutí. Taky se říká, že na tomto ostrůvku se vůbec nezamyká, není to potřeba. Třetí ostrůvek Comino je neobydlený, je tam pouze maják. Příroda je velmi skromná vzhledem k slabým srážkám a taky proto je zde dobře zajištěno od slaňování vody. Těžba nádherného kamene z podzemí jako stavebního materiálu všech staveb na ostrově je všude vidět. Do vytěžených jam je navezena hlína a jelikož je to chráněno větrem a zavlažováno, pěstuje se tam zelenina i ovoce. V restauracích se nabízejí i ryby a plody moře, ale ceny jsou vyšší.

Jazykové kurzy angličtiny - jsou velmi populární jak pro dospělé, tak i pro mládež. Studovat angličtinu v tak krásném prostředí, jako je Malta. U moře, mezi úžasnými památkami s velmi bohatým společenským i nočním životem. Tato kombinace jinde není. Po křesťanském řádů Johanitů (Maltézských rytířů) se stala Malta britskou kolonií, proto i angličtina je taky úředním jazykem. Teprve v r. 1971 se snažila Malta osamostatnit, ale dobré vztahy s Velkou Británii trvají. Proto hodně obyvatel stále hovoří anglicky. Ve větších městech jsou možnosti poměrně cenově přístupného ubytování a jazykové škola je velmi dobře zavedena s moderním vybavením. Výuce se věnují výborní lektoři, kteří mají na starosti každý jen malý počet účastníků kurzů. Za těchto podmínek ve středomořském klimatu s možností koupání v moři a poznání nepřeberného množství informací historie, památek je možné studovat jazyk celoročně.

Zážitky nám poskytla paní Irena