Zkrácené lyžování v italském letovisku Falcade

Itálie - lyžařské letovisko Falcade

Falcade je lyžařské letovisko ležící v oblasti Italských Dolomit v provincii Belluno a regionu Benátky. Falcade je spojeno se střediskem San Pellegrino a areál Falcade - San Pellegrino vychází z 1200m nad mořem až k vrcholu Prealon (2245m n.m.) nebo L´om Picol (2483m n.m.). Výjezdem lanovkou na vrchol lze vidět panoramata Marmolada, Focobon, Mulaz, Pelmo, Civetta, Cime d’Auta a Monzoni-Costabella. Kabinová lanovka vyjíždí z Molina (1195m), které spadá pod Falcadu do stanice Le Buse (1890m n.m.).

Stanice Le Buse - odtud vede užší černá sjezdovka dolů do Molina avšak v druhé části přechází v červenou sjezdovku, která se klikatí, jak silnice. Přímo u stanice kabinové lanovky je školička pro děti „Sci&snow Falcade". Kousek od lanovky je mírný svah, kde se lze vyvézt na kopec pomou. Nejvyužívanější je obří čtyřsedadlová lanovka „Le Buse - Laresei", kterou se dá dostat s několika přestupy do Passa San Pellegrina. Od jejího konce vedou 2 široké červené sjezdovky do Le Buse, které hojně využívají školičky s dětmi. Vedle jedné z nich (27) je pro zpestření uzavřená sjezdovka na obří slalom. Kdo si chce odpočinout po namahavé jízdě, tak jsou zde 3 „odpočívárny". Jedna velká restaurace mezi kabinovou a čtyřsedadlovou lanovkou, kde se lze napít i najíst a jež má nad sebou terasu, kde si lze odpočinout na lehátku a „chytat bronz" se sklenkou vína či Aperolu Spritz. Velmi příjemná je restaurace „Gigio Picol", která se nachází asi 100m nad zmíněnou restaurací. Podle pravidla, kde jsou domorodci, tak tam běž na oběd či posedět si, tak zde najdete převážně jen samé Italy. Tato moudrost se vyplatí nejen díky příjemnému domácímu prostředí, ale i ceny jsou oproti vedlejší restauraci nižší. Nejlepší a cca 100m nad dolní stanicí lanovky Le Buse-Laresei restaurace „ Malga le bus Agriturismo". Je to malá, velmi příjemná restaurace, kde je útulno a teplo a především zde výborně vaří domácí jídla. Ceny jsou kolem 7€ za porci, ošatka s bílým a skvělým domácím chlebem s vůní fenyklu, domácí víno. No co si jen přát, při odpočinku po dopolední únavě z lyžování.

Směrem na vrchol se dá dojet buď přes „rychlostní" sjezdovku-č.25 do Lago di Cavia. Je-li uzavřená, tak sjezdem do Pian Delle Sussistenza, pak lanovkou do Monte Pradezzo. Odtud přejezdem do Lago di Cavia. Odtud vede sedačková lanovka do stanice Col Margherita (2513 m n.m.). Zde je druhá černá sjezdovka (vyhlášená La Volata), která má 3 prudší „padáky“, ale je velmi široká a bezpečná. Ta vede do střediska Passo S.Pellegrino. V Col Margheritě je i konečná stanice kabinové lanovky vedoucí z Passo S.Pellegrina. Milovníci jízdy ve volném terénu, zde mohou využít Freeride park Col Margherita, který lze vidět cestou z kabinové lanovky z Passo S. Pellegrina.

Z Passo San Pelegrina se lze dostat přibližovací lanovkou (310), pak velkou sedačkovou lanovkou (306) Shalet Cima Uomo a pak lanovkou (308) až na vrchol L´om Picol (2483m). Odtud lze sjet do Passa San Pellegrina po červené sjezdovce nebo po třetí černé sjezdovce (52), která je strmá, ale i široká, ale zas přechází v červenou sjezdovku.

Cesta z vrcholu L´om Picol do dolní stanice v Molině trvá cca 1hodinu.

Přímo u dolní stanice kabinové lanovky v Molině je velké parkoviště, lyžařská škola i půjčovna lyží. Z tohoto parkoviště vyjíždí i hotelové mikrobusy. Pod areálem Molino (naproti hotelu Molino) se nachází kemp pro karavany a obytné vozy. Kousek od areálu nad hlavní silnicí si lze nakoupit v jednom ze 2 obchodů Famiglia Cooperativa COOP, což jsou klasické potraviny a u silnice je obchod ovoce-zelenina. Po letovisku jezdí skibusy. Oba vyjíždějí od Molino Impianti (z horního parkoviště) a jeden jede k běžkařskému areálu Pista da Fondo a druhý přes Falcade do Canale d´Agordo a končí u hotelu Valgares. Běžkařský areál Pista da Fondo se nachází cca 2 km od sjezdovek v rozlehlém parčíku, kde je upravená trať pro běžkaře jezdící po areálu. Půjčení běžek je za 8€ a vstup na trať stojí 8€. Hned vedle máte možnost i bruslit. Cena permanentky vč.skibusu na 3denni lyžovaní stoji 50€ (březen 2018) a další ceny lze vzhlédnou v příloze na obrázcích.

Spojení mezi Falcade a San Pellegrinem je pouze přes hory nebo taxíkem po silnici. Skibus ani místní autobus mezi nimi nejezdí.

Některé hotely, které jsou v kopcích nad hlavní silnici ve Falcade, zajištují dopravu k lanovce a zpět vlastními mikrobusy, které jezdi kolem 9hod a pak zpět kolem 16hod., kdy končí lyžování.

Centrum městečka tvoří náměstí s informační službou a poblíž je řada obchodů. Masna, cukrárna, prodejna suvenýrů, banka, lékárna, obchody se sportovním oblečením, půjčovny lyži, bary, restaurace a druhý obchod Famiglia Cooperativa COOP. Pozor, uvědomte si, že jste v Itálii, takže se zde dodržuje odpolední siesta. Krámy otevírají v 7,45hod. a končí ve 12,30hod. Pak zas otevírají od 16,00 a končí v 19,00hod. Bary a restaurace mají otevřeno do 23hod. Je zde i záchranná služba, ale státní nemocnice je 50km od Falcade a cestu zpět si klienti hradí hotově sami.

Zajímavá je i architektura místních domů. Staré domy, které nám připomínaly „ dřevěné stodoly", kde dříve lidé bydleli a na jejich zápraží si sušili dříví. Nově postavené domy mají architekturu podobnou, nejsou však dřevěné, ale ze zdiva s dřevěnými verandami, ale dříví zde zřídka vidíte. Nad městečkem se vypíná starý kostelík, který se nachází ve Falcade Alto, jež vidíte snad na všech obrázcích v restauracích. Naopak na druhé straně Falcade poblíž lyžařského areálu je kostel San Sebastiano.

Klienti, kteří chtějí strávit letní dovolenou ve Falcade mohou využít lanovek na výšlapy po horách. Dole ve Falcade mají k dispozici sportoviště na basketball, malý fotbal, či tenisové kurty. Bazén zde není a proto řada hotelů nabízí zdarma wellness centra. Toto letovisko je velmi klidné.