Fotografie z fakultativního zájezdu Bulharský večer

Bulharsko - Bulharská noc - obrázky z fakultativního výletu

Bulharská noc – Bulharský večer

Chcete-li lépe poznat místní folklór, tak doporučujeme objednat si u cestovní kanceláře výlet –Bulharská noc nebo někdo zas jej nazývá bulharský večer. My jsme toto učinili a nechali jsme se odvézt autobusem cca 30min. od Slunečného pobřeží do malé vesničky na statek připomínající skanzen. Před usedlostí bylo velké parkoviště, které nám připomnělo, že zde nebudeme sami, ale že sem přijede ještě řada autobusů s dalšími klienty. Když jsme odcházeli, tak jich tu bylo asi 30. Na začátku akce jsme se dozvěděli, že zde byli Izraelci, Ukrajinci, Rusové, Litevci, Poláci, atd.

Přivítala nás dívka v místním kroji a pohostila nás chlebem a solí za zvuku dudácké hudby. Poté se prochází skanzenem až k podiu a stolům pro návštěvníky, kde už je připravena domácí rakie a prázdné džbánky na červené a bílé víno, které si můžete dle potřeby sami čepovat neomezeně ze sudu.

Akce začíná diskotékou pro starší a pokročilé. Pak muž se ženou vítají návštěvníky a vyzývají je, aby si zahráli na podiu hry nejdříve pro děti, ženy, muže a páry. Během těchto her vám servírují šopský salát. Konečně se začíná stmívat a místní folklorní kroužek složený ze 4 dívek a 4 chlapců začal tančit v tradičních krojích místní tance. To už přišel na řadu hlavní chod a to polévka a pečené maso a karbanátek podávané s bramborem. Nakonec jídlo bylo zakončeno sladkým zákuskem.

Folklorní tance zpestří Kukeri. Kdo to je kuker? Kuker je člověk převlečený do strašidelné masky, která zahaluje skoro celé tělo. Maska je vyrobena většinou z ovčí nebo kozí kožešiny a obličej je pokryt dřevěnou maskou zvířat s beraními, kozími či jeleními rohy. Kolem pasu většinou mají velké zvonce a v rukách dřevěné fale. Jejich vzhled a projev, kdy zběsile běhají, skáčou a tančí rituální tance má za úkol zastrašit zlé duchy, přinést úrodu, plodnost, zdraví i štěstí v dalších letech. Důležitá je i barva. Červená značí plodnost, slunce a oheň. Černá představuje zemi a její bohyni tj.matku a bílá reprezentuje světlo a vodu.

Značně nám připomínají Krampušáky, jejichž průvody lze vidět na několika místech v rakouských alpách a jejich smysl je stejný.  

Dále nás zaujal tanec muže tančícího s darbulkou. Co je darbuka? Darbulka je buben pohárovitého tvaru, jehož horní část je korpus miskovitého tvaru a spodní část je kuželovitá nebo válcovitá. Tělo bubnu je obvykle vyrobeno ze dřeva, keramiky nebo kovu a je potaženo většinou kozí kůží. Při hraní nástroj drží pod paží a prsty bubnuje na membránu.

Často zde tančí známý místní Choro tanec. Při choro tanci se tanečníci drží za ruce a tančí se ve tvaru půlkruhu.

Večer zakončí Nestinarský tanec na žhavém uhlí. Návštěvníci od podia v průvodu kráčí za bosým mužem, který drží v ruce ikonu. Celý průvod doprovází muž hrající na dudy. Dojde se ke kulatému hledišti, kde uprostřed je kruh s rozžhavenými uhlíky. Muž za zvuku hudby přes něj chodí a tančí. Když tato show skončí, tak odvážlivci si sundají boty a přebíhají přes již trochu vystydlé uhlíky, což průvodci klientům nedoporučují, ale muži si chtějí dokázat svou mužnost. Ostatní se odeberou opět k podiu, kde živá hudba začne hrát místní hity, které nejlépe tančili Ukrajinci a ostatní na ně koukali. Jelikož jsme již nechtěli být na místní diskotéku, tak jsme jeli na hotel. Tento výlet trval asi 5 hodin. 

 

Dovolená v Bulharsku zde v nejlevnějších nabídkách včetně last minute.

Nabízíme zájezdy od cca 300 cestovních kanceláří s odletem z ČR, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska za stejné ceny a slevy. Sleva first minute (sleva za včasný nákup), last minute (na poslední chvíli), slevy pro seniory 55+, dovolená s dětmi zdarma a řada dalších slev a výhod.